Finanční arbitr informuje veřejnost, že při rozhodování sporů ze životního pojištění opakovaně zjistil, že na finančním trhu vystupuje obchodní společnost, potažmo advokáti či advokátní kanceláře, kteří při řešení sporů s pojišťovnou uzavírají se spotřebiteli smlouvy, kterými spotřebitelé „prodávají" těmto podnikatelům své ukončené pojistné smlouvy, a následně o nich vedou jménem spotřebitelů bez jejich vědomí řízení před finančním arbitrem , nebo uzavírají smlouvy o vysoké odměně za zastupování v řízení před finančním arbitrem, které je bezplatné.
Byť jsou spotřebitelé vázáni mlčenlivostí pod hrozbou vysoké peněžité sankce, někteří se na finančního arbitra obrátili s žádostí o pomoc. Finanční arbitr tak zjistil, že se jedná o:
a) smlouvu o postoupení pohledávky za společností Česká pojišťovna, a.s., vzniklé ze smlouvy o životním pojištění (anonymizovanou smlouvu lze přečíst zde),
b) příkazní smlouvu (anonymizovanou smlouvu lze přečíst zde).
ad a)
Finančnímu arbitrovi několik desítek spotřebitelů potvrdilo, že uzavřením smlouvy o postoupení pohledávky „prodali" svoji pojistnou smlouvu, kterou před prodejem vypověděli, resp. pojištění sjednané touto pojistnou smlouvou zaniklo. Tito spotřebitelé nyní vůbec netuší, proč, kdo a za jakým účelem vede jejich jménem řízení před finančním arbitrem, když „prodejem" pojistné smlouvy považovali vztah s pojišťovnou za uzavřený.
Finanční arbitr je přesvědčen, že takové smlouvy o postoupení pohledávek uzavřely stovky spotřebitelů, jejichž jménem se vedou nebo budou vést řízení před finančním arbitrem.
Finanční arbitr nezpochybňuje právo spotřebitele postoupit svoji pohledávku z pojistné smlouvy, a to ani na podnikatele (obchodní společnost). Postoupením pohledávky se však ze sporu spotřebitele fakticky stává spor mezi dvěma podnikateli, obchodní společností a pojišťovnou, tedy spor mimo působnost a příslušnost finančního arbitra.
Finanční arbitr proto nyní činí kroky směřující k odhalení případů postoupených pohledávek z pojistných smluv a k ukončení těchto řízení, která před finančním arbitrem probíhat nemají. V případě, že by finanční arbitr rozhodl spor, ke kterému není příslušný, postupoval by v rozporu se zákonem.
Spotřebitelé, kteří postoupili pohledávky ze svých pojistných smluv, by si měli ověřit, zda není jejich jménem vedeno řízení u finančního arbitra, případně u obecného soudu.
ad b)
Finančnímu arbitrovi současně několik desítek spotřebitelů potvrdilo, že uzavřeli s podnikatelem (obchodní společností) příkazní smlouvu.
V těchto smlouvách zmocňuje spotřebitel obchodní společnost, aby sehnala advokáta a zařídila vymáhání domnělých nároků z pojistné smlouvy.
Tyto smlouvy se vyznačují složitě nastavenými vztahy mezi spotřebitelem, obchodní společností a advokátem, včetně úplaty za poskytované služby. Zjednodušeně řečeno, veškeré vymožené peněžní prostředky jdou primárně na účet obchodní společnosti, která si z nich ponechá téměř 50 %, a až zbylou částku vyplatí spotřebiteli.
Spotřebitel se tak zavazuje obchodní společnosti a potažmo advokátovi hradit náklady i za řízení před finančním arbitrem, které je jinak zcela bezplatné. Spotřebitel se zavazuje obchodní společnosti hradit náklady i v případě, kdy se rozhodne závazek z příkazní smlouvy předčasně ukončit. Současně se pod smluvní pokutou zavazuje k naprosté mlčenlivosti o této smlouvě.
Ačkoliv má finanční arbitr za to, že takový typ příkazní smlouvy je nemravný, není příslušný k posouzení její platnosti. Spotřebitel by se musel obrátit na obecný soud.
Finanční arbitr byl státem zřízen jako bezplatný orgán mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Finanční arbitr je zde pro spotřebitele k tomu, aby mu bezplatně a bez nutnosti právního zastoupení (a s tím souvisejících nákladů) umožnil svůj spor vyřešit smírně.
Za tímto účelem je finanční arbitr oprávněn poskytovat spotřebitelům pomoc při zahájení řízení (sepsání návrhu), ale i kdykoli v jeho průběhu, ve snaze o nalezení smírného řešení sporu vysvětlit spotřebiteli, jaké jsou jeho možnosti ve sporu, a doporučit mu, jak ve sporu proti finanční instituci procesně postupovat.
Právního zastoupení by tak měl spotřebitel využít až poté, co v mimosoudním řízení před finančním arbitrem neuspěje, resp. nebude souhlasit s rozhodnutím finančního arbitra, protože rozhodnutí finančního arbitra je přezkoumatelné obecným soudem.
V případě, že má jakýkoliv spotřebitel podezření, že některou z popsaných smluv uzavřel a může tedy jeho jménem, avšak bez jeho vědomí, probíhat před finančním arbitrem řízení, může se kdykoli obrátit na finančního arbitra (tel.: +420 257 042 094 nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) s žádostí o informace.
Zdroj: Finanční arbitr